Mateřská škola Štěkeň
Vítejte na stránkách naší mateřské školy

Priority MŠ:

· klid, jistota a bezpečí každého dítěte, předcházení všem patologickým jevům

· každý problém je řešitelný, je třeba o něm mluvit bez obav z autorit

· vzájemný respekt, pomoc druhému, úcta k dospělým a starým lidem

· základy slušného chování, vyjadřování a úcta k práci druhého

· otevřenost, vstřícnost a vzájemné pochopení a respekt při jednání s rodiči

Naše MŠ nabízí:

· Rodinné prostředí

· Kvalifikované pedagogy

· Nabídka zájmových kroužků v MŠ Štěkeň - pro děti ve věku 4-6 let jsou v MŠ pravidelně každé úterý v odpoledních hodinách zcela zdarma realizovány zájmové kroužky "Angličtinka", "Dramaťáček", "Malí vědci" a "Veselí muzikanti" pod vedením našich zkušených učitelek.

· Logopedická prevence – prevence komunikačních obtíží, depistáž dětí s možnými obtížemi v řečové oblasti. Součástí logopedické prevence jsou každodenní kolektivní logopedické chvilky, je procvičována především jemná motorika, motorika mluvidel, grafomotorika, sluchové a zrakové vnímání a vyjadřovací a jazykové dovednosti dětí

· Práce s interaktivní tabulí – získávání kompetencí důležitých pro vstup do základní školy pro děti novým a zajímavým způsobem. Pomáhá dětem formou výukových aktivit a didaktických her rozvíjet myšlení, cvičí koncentraci. Zapojuje současně zrakové, sluchové i pohybové vnímání, takže vede k lepšímu zapamatování poznatků

· Environmentální a polytechnická výchova – rozvíjení kladného vztahu k přírodě, prosazování myšlenky ochrany životního prostředí. Ekologické aktivity jsou zařazovány v průběhu celého roku. (Pozorování přírody, změn, práce s lupou, rozdíly mezi živou a neživou přírodou,poznávání stromů, živočichů, pokusy, práce na zahradě, pozorování počasí, nebezpečí,experimenty, třídění odpadu).

· Šablony II tablety – od března 2020 pracují předškolní děti v MŠ každý týden s výukovými programy v tabletech. Máme k dispozici 10 tabletů určených výhradně k výchovně – vzdělávací práci s nimi. Pedagogické pracovnice byly proškoleny.

· Cvičení na balančních míčích – probíhá v rámci ranního cvičení, napomáhá k rozvoji správného držení těla, rovnováhy, posilování všech svalových skupin, rozvíjí smysl pro rytmus v souladu s pohybem těla

· Návštěvy předškoláků v 1. třídě ZŠ Štěkeň

. Úzká spolupráce s PPP, SPC, SVP, Dyscentrem Strakonice

Rekonstrukce sociálních zařízení

V létě 2019 proběhla rekonstrukce sociálních zařízení pro děti v první třídě, dále rekonstrukce sociálního zařízení pro personál a celková rekonstrukce šaten pro děti a personál.

Bylo nutno provést bourací práce, odvoz a likvidace vybouraného materiálu a odpadu, zřízení nových instalací. Provedla se pokládka podlah, dlažby a obkladů, stejně jako instalace nového sociálního zařízení. Proběhla výmalba dotčených částí, průběžný a závěrečný úklid staveniště a veškeré další práce a dodávky nutné ke zhotovení kompletního a funkčního díla.

nové sociální zařízení nová umyvadla pro děti

Historie Mateřské školy

Historie Mateřské školy ve Štěkni spadá do roku 1916, kdy byla založena a umístěna v ústavu Anglických panen ve Štěkni.

Začátek školního roku 1953 byl zahájen již společně s osmiletou školou, v níž MŠ nadále působila.

V roce 1976 začala výstavba dnešní budovy a provoz trojtřídní MŠ v ní od 1.5.1978. Od roku 1992 MŠ zaujímá prostor pouze v prvním patře budovy.

Mateřská škola je na klidném místě mimo centrum obce, v přímém sousedství ZŠ a patří k ní školní zahrada.V současné době máme dvě plně obsazené třídy s celodenním provozem. Předškolní vzdělávání je organizováno pro děti zpravidla od tří do šesti (sedmi let), přednostně jsou přijímány děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky.

Naším úkolem je doplňovat rodinnou výchovu. Hrajeme si a přitom chceme položit dětem základy celoživotního vzdělávání dle jejich možností, potřeb a zájmů, zároveň tak dovést každého z nich k maximálnímu psychickému, fyzickému a sociálnímu rozvoji...

Naše motto : Při každé hře ať se děti učí. Učení ať je vždy také hrou.

Pracujeme podle ŠVP s názvem Hrou poznáváme svět. Vzdělávání je obsaženo v pěti integrovaných blocích : Svět kolem nás, Pohádkový svět, Já a moje zdraví, Příroda, Svátky a kulturní tradice.